Проект за Наредба за изменение на нормативните актове на Общински съвет – Николаево във връзка с приемането на еврото като официална валута на Република България - за обществено обсъждане

         На основание чл. 77 от Административно-процесуалния кодекс, във връзка с чл. 26, ал. 3 от Закон за нормативните актове, Община Николаево уведомява всички заинтересовани лица, че открива производство по издаване на подзаконов нормативен акт (Наредба) и публикува същия за обществени консултации. Предмет на Наредбата е привеждането на нормативните актове, издадени от Общински съвет – Николаево в съответствие с Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ), обн., ДВ, бр. 70 от 20.08.2024 г., и в частност с разпоредбата на § 6, ал. 1, т. 2 от Преходните и заключителни разпоредби, която задължава държавните органи и органите на местното самоуправление да изменят подзаконовите си нормативни актове в съответствие със законовите изисквания. Регламентираните с новия проект изменения ще влязат в сила от датата на въвеждане на еврото в Република България.

 

Заинтересованите страни могат да направят своите предложения, възражения и становища по проекта за Наредба за изменение на нормативните актове на Общински съвет – Николаево във връзка с приемането на еврото като официална валута на Република България в 30-дневен срок, считано от датата на публикуването му. Предложенията се депозират в деловодството на Община Николаево, на адрес град Николаево - 6190, ул. „Георги Бенковски“ № 9, ст. 308, на място или по пощата, както и на е-mailobnikolaevo@nikolaevo.net

 

Проектът е публикуван за обществено обсъждане на сайта на община Николаево и в Портала за обществени консултации.


*************************************************************************************************************

      

МОТИВИ ЗА ПРИЕМАНЕ НА НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ - НИКОЛАЕВО, ВЪВ ВРЪЗКА С ПРИЕМАНЕТО НА ЕВРОТО КАТО ОФИЦИАЛНА ВАЛУТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

I. Причини, които налагат приемането на Наредба за изменение на нормативните актове на Общински съвет – Николаево, във връзка с приемането на еврото като официална валута на Република България:

 

Присъединяването на Република България към еврозоната е крайната фаза на евроинтеграционните процеси в рамките на Икономическия и паричен съюз. Въвеждането на еврото като официална валута в България е стратегически процес с дългосрочни икономически и социални последствия за гражданите, публичните институции и бизнеса. Общинските администрации са задължени да предприемат поредица от действия, регламентирани в закона и решения на Народното събрание и Министерски съвет, които да гарантират прозрачна и плавна промяна.

С приемането на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ), обн., ДВ, бр. 70 от 20.08.2024 г. и в частност § 6, ал. 1, т. 2 от Преходните и заключителни разпоредби, държавните органи и органите на местното самоуправление са задължени в шестмесечен срок от влизане в сила на закона да изменят подзаконовите нормативни актове в съответствие със законовите изисквания. Регламентираните изменения влизат в сила от датата на въвеждане на еврото в Република България.

Допълнително, считано от датата за приемането на еврото от Република България, определена в Решение на Съвета на Европейския съюз, с § 5, ал. 1 от Преходни и заключителни разпоредби от Закона за въвеждане на еврото, е предвидено действащите нормативни актове, които уреждат задължения за плащане на такси, санкции, глоби и други публични задължения към държавата и общините в български левове, да продължават да се прилагат в съответствие с предвидените в ЗВЕРБ  правила за превалутиране.

В процеса по въвеждане на еврото се прилагат основни принципи, а именно принципът на приемственост и автоматично превалутиране на суми от левове в евро и принципът на ефективност и икономичност.

Съгласно принципа на приемственост и автоматично превалутиране:

- въвеждането на еврото не засяга действието на съществуващите правни инструменти с позовавания на лева или с препратки към лева;

- стойностите, посочени в левове в съществуващите правни инструменти, се считат за стойности в евро при прилагане на официалния валутен курс и правилата за превалутиране и съответно за закръгляване;

- въвеждането на еврото няма за последица промяна на никой от сроковете в правен инструмент или освобождаване от задължение или изпълнение съгласно който и да е правен инструмент, нито дава право на страна едностранно да измени или прекрати такъв инструмент, освен ако между страните изрично е уговорено друго;

- позоваването в правните инструменти на лева без посочване на стойността се счита за позоваване на еврото;

            Принципът на ефективност и икономичност включват:

            - въвеждането на еврото като парична единица на Република България и всички произтичащи от това процедури и дейности да се извършват по най-ефективен и целесъобразен начин;

       - изискванията за одобрение от държавен орган не се прилагат, когато измененията в устави, дружествени договори, учредителни актове, правила, процедури и вътрешни актове или договори, свързани с извършване на дейност или предоставяне на услуги, се налагат от въвеждането на еврото в страната и са свързани само с превалутиране на стойностите от левове в евро.

В изпълнение на цитираните законови задължения, стойностите в подзаконовите нормативни актове на Общински съвет – Николаево следва да се преизчислят в евро съгласно правилата за превалутиране по чл. 12 и за закръгляване по чл. 13 от ЗВЕРБ. Предвид правилото за превалутиране, числовата стойност в левове се разделя на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая. Официалният валутен курс не се закръглява или съкращава при извършването на превалутирането. Получената сума след превалутиране се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:

1. когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;

2. когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

                  

  Наличието на такава наредба е единственият целесъобразен начин, по който местното законодателство би могло да бъде адаптирано към еврото. Приемането на еврото е следствие от националното ни присъединяване към еврозоната и задължението ни като общинска администрация е да спазим заложено в Закона за въвеждане на еврото в Република България. 

 

II. Цели, които се поставят:

 

Целта на Наредбата за изменение на нормативните актове на Общински съвет – Николаево във връзка с приемането на еврото като официална валута на Република България е да осигури безпроблемното въвеждане на еврото на територията на Община Николаево и да повиши прозрачността и информираността на гражданите за процеса на приемане на единната европейска валута в страната; привеждане на разпоредбите на наредбите в съответствие с изискванията, правилата и принципите, заложени в Закона за въвеждане на еврото в Република България.

 

III. Финансови и други средства, необходими за прилагането на Наредбата:

 

За прилагане на Наредбата не е необходимо разходването на бюджетни средства.

 

IV. Очакваните резултати от прилагането, включително финансовите, ако има такива:

 

С въвеждането на еврото ще завърши процеса по присъединяването на Република България към еврозоната. В резултат от приемането на наредбата се очаква да бъдат създадени условия за регламентиране на обществените отношения с цел безпрепятственото преминаване към еврото и привеждане на местната подзаконова нормативна уредба с разпоредбите на нормативен акт от по-висока степен.

Приемането на измененията в Наредбите ще спомогне за създаване на условия за решаване на проблемите и за организацията на плавно преминаване от левове в евро на територията на община Николаево.

 

V. Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз:

 

Предлаганата Наредба за изменение на нормативните актове на Общински съвет – Николаево, във връзка с приемането на еврото като официална валута на Република България не противоречи на норми от по-висока йерархия и е в съответствие с правото на Европейското законодателство.

                           

 

СЪСТАВИТЕЛ НА ПРОЕКТА:

 

Инж. Константин Костов

Кмет на Община Николаево

  Проектът е публикуван в прикачения файл.